Pitesti,
str. Pasajul Egalitatii nr. 3
Tel. 0348.445.462
Fax. 0348.445.463
Mail: 24deminute@gmail.com
Fondat in 2008 | Director: Silviu Popescu | Miercuri, 26 noiembrie 2008 | Arges | Arhiva | Quality News
Cauta:
Sondaj
Credeti ca monahia ar face bine Romaniei ?
Horoscop
24 de minute
Parteneri
• Sport
Rugby-ul, un sport neglijat de sponsorii argeseni24 DE MINUTE: Pitesti - 2008.11.26
Rugby-ul, un sport neglijat 
de sponsorii argeseni

Echipa de rugby a Pitestiului evolueaza in Divizia A, insa nu se poate lauda cu un suport atat de mare, atat din partea suporterilor, cat si din partea unor eventuali sponsori. Este o echipa tanara, pe care primarul pitestenilor, Tudor Pendiuc, a ajutat-o sa se reinfiinteze, pe care acelasi primar o sponsorizeaza. De fapt, o sponsorizare  deosebita nu exista, doar primele de joc, deplasari. Este foarte greu pentru sportivi sa ramana atrasi de acest sport, insa acum se poate observa pasiunea si dorinta de a practica un sport si fara beneficii financiare. Este o echipa de amatori, de jucatori tineri, insa o echipa care se afla pe locul 2.
Au facut un lucru mare, sunt jucatori care de un an si jumatate de cand lucreaza impreuna au reusit sa urce atat de mult in clasament. Locul 2 pentru o echipa tanara este ceva minunat. Momentan, echipa noastra de rugby se afla in pauza competitionala si va reveni pe gazon in aprilie. Antrenorul rugbystilor, Radu Mares, este trist de situatia care s-a creat la echipa, desi unele lucruri au legatura si cu suporterii care evita sa vina la stadion, dar si parintii care nu isi aduc copiii la rugby. Daca echipa noastra ar promova, ceea ce ar fi mai mult decat imbucurator, lucrurile nu ar fi chiar atat de usoare. Suportul financiar lipseste, stadionul nu arata atat de impecabil, suporterii lipsesc, iar echipele mari vor defila prin orasul nostru. Pentru a ne mentine acolo avem nevoie de jucatori cu o experienta deosebita, iar acestia vin doar pe bani multi, bani pe care nu-i avem la club.
Desi ar exista sansa sa promovam, nu am putea face fata in Liga Nationala. Stadionul se afla la Liceul Sportiv, iar baietii sunt acolo aproape in fiecare zi pentru antrenamente, desi turul s-a incheiat. Ar fi frumos ca prin presa locala, dar si cea centrala sa se scrie si de performantele rugbystilor pitesteni, care fac lucruri bune si laudabile pentru judetul nostru, iar in aprilie va asteptam la stadion. Si rugby-ul are nevoie de suporteri, si rugby-ul ne reprezinta judetul.


 Dana MUTU


Vizualizari: 647
Data aparitiei: 26 noiembrie 2008

Comentarii (0)
24 DE MINUTE nu este responsabil juridic pentru continutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra va revine in exclusivitate.

 

 


EDITORIALE:

Sumarul editiei 24 de minute de Miercuri, 26 noiembrie 2008
Editorial
 • O mie de semne
 • Eveniment
 • Semnificatia zilei
 • Politic
 • Argesul reprezinta un nod economic deosebit de important si este prioritate zero pentru PD-L
 • PD-L conduce in preferintele electoratului
 • Sport
 • Rugby-ul, un sport neglijat de sponsorii argeseni
 • Actualitate
 • Corespondenta de la New York
 • Prefectul Ion Popa ia masuri pentru deszapezire
 • Accidentele rutiere, de neoprit
 • Cinii fara stapn - un real pericol in Pitesti
 • De la scena, la catedra
 • Social
 • Violatorul baiatului de 11 ani, prins de politisti
 • A fost promulgata legea care majoreaza indemnizatia mamelor
 • Se modifica sistemul de plata a prestatiilor sociale


 •   Miercuri, 26 noiembrie 2008   Publicitate | Abonamente | Contact |
  Copyright 24 de minute - 2008 - 2018 | www.24deminute.ro | ISSN 2065 - 1015 | Programare: Datagram